Michalovce, 29. august 2023 – Pietny akt kladenia vencov, pri príležitosti 79. výročia od vypuknutia Slovenského národného povstania, sa konal včera v Michalovciach, pri pamätníku na Bielej hore.
V boji proti fašizmu padli viacerí absolventi michalovského gymnázia
Dr. Martin Molnár, historik michalovského múzea na svojom facebooku spomína aspoň niektorých hrdinov SNP, ktorí študovali na gymnáziu v Michalovciach.
Milan Králik, ktorý gymnázium ukončil v školskom roku 1942/1943 a ako vysokoškolák sa pridal k Slovenskému národnému povstaniu (SNP). Bojoval na hornej Nitre, kde bol veliteľom protitankovej batérie. Padol 13. septembra 1944 v boji neďaleko Novák.
Juraj Ondko po maturite na gymnáziu v školskom roku 1941/1942 študoval právo v Bratislave. Tiež sa zúčastnil SNP a padol pri Hrone ako príslušník Nitrianskej partizánskej brigády.
Ján Fedák vyštudoval michalovské gymnázium (maturoval v roku 1932) a neskôr sa od júla 1939 stal dôstojníkom z povolania. Pridal sa k SNP. V septembri 1944 sa nachádzal na strednom Slovensku. Po ústupe partizánov do hôr od novembra 1944 bol príslušníkom 2. československej partizánskej brigády Za slobodu Slovanov. Padol neďaleko Brezna 30. novembra 1944. Posmrtne bol povýšený na majora pechoty a bolo mu udelených viacero vojenských vyznamenaní.
Pokloniť sa hrdinom, ktorí padli v boji za našu slobodu, prišli za mesto Michalovce primátor Miroslav Dufinec a viceprimátor Jozef Sokologorský. Nikdy nezabudneme na tých, ktorí obetovali svoj život v boji proti fašistickému režimu vlastné životy.
Spomienkové podujatie zorganizoval Okresný úrad Michalovce
Slovenské národné povstanie vypuklo 29. augusta 1944 ako reakcia domáceho odbojového hnutia na vstup nemeckých okupačných vojsk na územie Slovenskej republiky. Jeho politickým cieľom bolo odstránenie režimu Hlinkovej slovenskej ľudovej strany a začlenenie Slovenska do obnovenej Československej republiky.
Centrom povstania bola Banská Bystrica. Nemecké jednotky povstaleckú armádu porazili a v noci z 27. na 28. októbra 1944. Časť jej jednotiek prešla na partizánsky spôsob boja. Partizáni pokračovali v bojoch proti nacistom až do oslobodenia krajiny sovietskymi, rumunskými a česko-slovenskými vojskami na jar 1945.
Plán tohto ozbrojeného povstania pripravovala od mája 1944 skupina dôstojníkov slovenskej armády pod vedením pplk. gšt. Jána Goliana z Veliteľstva pozemného vojska v Banskej Bystrici.