Košice/Slovensko, 19. október 2023 – Október je vyhlásený za Mesiac úcty k starším a práve na túto skupinu ľudí sa často zameriavajú podvodníci, ktorí sa lakomia na úspory seniorov. Polícia SR v týchto dňoch upozorňuje na prípad z Košíc.
Podvodník na dôchodkyňu v telefóne použil legendu „som policajt, organizujeme akciu na podvodníkov a bola ste vybratá ako návnada – peniaze dajte do tašky a odneste k najbližšiemu stromu pred bytovkou“. Polícia prijala trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania zločinu podvodu a prípadom sa už kriminalisti intenzívne zaoberajú.
Polícia SR popisuje typický priebeh takýchto podvodov, kedy používajú rôzne legendy.
,,Okrem zaužívaných legiend, v ktorých sa seniorom predstavujú ako príbuzní a známi alebo ako lekári, či policajti a následne im oznámia, že ich príbuzný zavinil dopravnú nehodu, je hospitalizovaný v nemocnici, nemôže komunikovať a súrne potrebuje peniaze na úhradu škodu, resp. peniaze pre poškodených, ošetrenie s upozornením, aby nikomu o tejto veci nerozprávali a neoznámili polícii, podvodníci používajú nové legendy s úmyslom vylákať od seniorov celoživotné úspory a kontaktujú ich telefonicky. Páchateľ v telefonickom rozhovore sa najskôr predstaví napríklad ako zamestnanec pošty, poisťovne, plynární, či kuriér a opýta sa seniora, či má doma peniaze a následne ukončí hovor. Vzápätí zavolá späť a predstaví sa ako pracovník kriminálnej polície a povie seniorovi, že je v nebezpečenstve (napr. niekto sa ho chystá prepadnúť a okradnúť) a polícia ho spolu s jeho majetkom chce chrániť, preto má všetku svoju hotovosť, cennosti a zlaté šperky dať do tašky a následne vyhodiť von z okna alebo z balkóna. Podvodníci sa vydávajú aj za pracovníkov bánk, resp. za policajtov, ktorí svojej vopred vytipovanej obeti oznámia, že ich účet v banke bol napadnutý a všetky peniaze je nutné okamžite vybrať a nechať ich položené na lavičke v parku alebo pri kontajneri, resp. musia svoje peniaze previesť na iný bezpečný účet, aby o nich neprišli. Nezabudnú pritom pripomenúť, že im peniaze ochránia a páchateľa vypátrajú„, informovala Polícia SR.
Podvodníci neraz svoju „obeť“ telefonicky kontaktujú niekoľkokrát za sebou, a to vo veľmi krátkych intervaloch, aby znemožnili preverenie uvádzaných skutočností. Pripájame niekoľko dôležitých rád zo strany Polície SR, ako sa nestať obeťami podvodníkov a zlodejov.
- Nekomunikujte s osobami, ktoré sa v telefóne vydávajú za vášho príbuzného, lekára, policajta, či inú osobu a žiadajú od vás peniaze, takýto hovor ihneď ukončite.
- Nehovorte do telefónu, koľko peňazí máte doma alebo v banke.
- Nevyhadzujte peniaze a cenné predmety z okna.
- Nevyberajte pre cudzie osoby peniaze z bankomatu alebo zo svojich účtov.
- Nedávajte peniaze a cenné predmety cudzej osobe, aj keď tvrdí, že ju za vami posiela váš príbuzný.
- Neriaďte sa pokynmi volajúceho podvodníka a neverte príbehu, ktorý vám do telefónu rozpráva!
- Nezabúdajte, že preplatky a nedoplatky sa nevyplácajú v hotovosti prostredníctvom zamestnancov spoločností, či iných osôb.
- Ak sa volajúci vydáva za vášho príbuzného alebo volá v jeho mene, obratom si u príbuzných overte informácie, ktoré vám uviedol v telefóne!
- Ihneď volajte svojim príbuzným alebo známym, ktorým dôverujete a povedzte im, aký ste mali telefonát, poraďte sa s nimi!
- Cudzie osoby nikdy nevpúšťajte do svojho príbytku a nezostávajte s nimi osamote!
Polícia SR upozorňuje občanov, najmä seniorov, aby boli pri komunikácii s cudzími osobami opatrní, aby boli obozretní voči neznámym osobám, ktoré by ich mohli telefonicky alebo osobne kontaktovať a žiadať o peniaze a cennosti, či ponúkať pomoc. Je dôležité, aby v žiadnom prípade nevpúšťali cudzie osoby do svojich príbytkov, rovnako tiež osoby, ktoré nepoznajú, prípadne osoby, ktoré ich navštívili a sami bez ich kontaktovania ponúkajú pomoc. Pri objasňovaní týchto prípadov Policajný zbor uvíta, ak by takéto osoby kontaktovali políciu už pri prvých náznakoch, že ich chce niekto uviesť do omylu či pripraviť ich o financie. A to aj vtedy, ak by sa ďalším vyšetrovaním podvodné konanie nepreukázalo.
Zdroj: Jana Mesárová, KRPZ v Košiciach