Kvet, ktorý zakvitol v mestskom parku v Michalovciach, ľudia považovali za vzácny šafran, ktorý sa využíva ako korenie do jedál a patrí k najdrahším koreninám na svete. Aj podľa botanika je kvet vzácnym. Ľudia by ho ale trhať nemali.
Najdrahšia korenina sveta, ktorej kilogram stojí aj niekoľko tisíc eur, sa ručne vyrába z blizien kvetu šafranu siateho. Ten by ste ale u nás hľadali márne. Najviac sa mu darí v Stredomorí a Indii.
Nie je šafran ako šafran
V michalovskom mestskom, podľa botanika, zakvitol šafran karpatský. “Je veľmi podobný šafranu siatemu. Ten má ale blizny tri a náš šafran karpatský má len jednu bliznu, rozdelenú na tri časti,” vysvetľuje Ján Bosák, botanik CHKO Vihorlat.
Podľa botanika je šafran karpatský veľkou vzácnosťou aj vo voľnej prírode. O to vzácnejší je preto jeho výskyt priamo v mestskom parku. Rastie od pahorkatín až po podhorský stupeň. Najčastejšie sa vyskytuje na vlhkých lúkach a lesných čistinkách. Tam, kde sa mu darí, vytvára mnohopočetné skupiny.
Ohrozený druh
Botanik upozorňuje, že šafran karpatský je chráneným druhom, ľudia by ho preto trhať nemali. Ak ich prichytia, hrozia pokutou. “Spoločenská hodnota jedného kvetu je 15 eur,” upozorňuje botanik. Na jar kvitne len na Slovensku a v Poľsku. Objavili sa aj lokality na Morave, tam ale nie je pôvodným druhom.
Môže narobiť problémy
Kvety šafranu karpatského sú jedovaté. Blizny piestika obsahujú toxickú látku protokrocín. Po požití spôsobuje bolesť hlavy, závraty, zvracanie a hnačky. U žien vyvoláva krvácanie z maternice.