Klokočov 16. septembra (TK KBS) Do Klokočova – najvýznamnejšieho mariánskeho pútnického miesta Košickej eparchie – pricestoval štátny sekretár Svätej stolice kardinál Pietro Parolin. Pred liturgiou sv. Jána Zlatoústeho, ktorú bude sláviť s veriacimi, sa zúčastnil na pešej procesii. Ako pútnik si tak uctil kópiu zázračnej ikony presvätej Bohorodičky, ktorá pred viac ako 350. rokmi zázračne slzila.
Pešiu procesiu sprevádzala modlitba Akatistu, ktorú viedli košický emeritný eparcha Mons. Milan Chautur a emeritný torontský vladyka Marián Andrej Pacák. Kardinála Parolina sprevádzal košický eparcha Mons. Cyril Vasiľ so sprievodom. Počas procesie ho pozdravila aj starostka obce Klokočov Monika Hudačková. Pešia procesia vyvrcholila príchodom do gréckokatolíckeho Chrámu Zosnutia Presvätej Bohorodičky, kde si kardinál Parolin v modlitbe a bozkom obrazu uctil presvätú Bohorodičku.
Kardinál Parolin sa poďakoval za putovanie vzácnym darom – ružou vyrobenou zo striebra. Je to exkluzívny dar pre chrám, ktorý dnes navštívil. Práve v ňom sa nachádza kópia zázračnej ikony. Klokočovská Panna Mária je zároveň od roku 2020 patrónkou Zemplína. Za patrónku Zemplína ju vyhlásilo Dikastérium pre východné cirkvi z iniciatívy Gréckokatolíckej, Rímskokatolíckej a Pravoslávnej cirkvi.
Na kópii zázračnej ikony v Klokočove je uvedený tento text: „Skutočná ikona Bohorodičky, ktorá v roku 1670, v chráme rusínskej dediny Klokočov, ktorá patrí k Vinianskemu zámku v Hornom Uhorsku, pred zrakmi mnohých slzila, a potom, keď ju akýsi heretik nožom prebodol, zalievajúc sa slzami plakala.“
Na zadnej strane tejto ikony je zaznamenané, že je kópiou a že ju podľa originálu namaľoval roku 1769 F. Kramer vo Viedni. Táto kópia zázračnej ikony bola dňa 12. marca 1769 rakúskym cisárom darovaná mestu Prešovu namiesto originálu. Ďalej je ešte poznamenané, že kópia bola roku 1802 obnovená maliarom Bodom.
V týchto historických zápisoch je zdôraznené, že ikona slzila pred mnohými ľuďmi, ktorí slzenie videli a tiež, že slzenie sa zmenilo na plač, keď ikonu prebodávali nožom. Ako historické doklady o ikone sa ešte zachovali inventarizačné záznamy z majetku Františka II. Rákociho z roku 1711, z majetku ktorého Klokočovská ikona bola bohato ozdobená drahokamami. Ďalej presný zápis dokumentu pokladníka Františka II. Rákociho, ktorý opísal ikonu roku 1688, potom ešte zborník duchovných piesní z roku 1724 z Kamienky (okres Stará Ľubovňa), v ktorom je zapísaná Pisň o obrazi Klokočevskom.
Návšteva Košickej eparchie štátnym sekretárom bola prvýkrát plánovaná už v decembri 2020 a následne aj v roku 2021. Avšak kvôli pandémii a iným povinnostiam otca kardinála musela byť viac ráz odložená. Klokočovský obraz navštívil pápeža Františka v Ríme 29. júna 2021 a slávnostne ho pápež korunoval počas svojej návštevy Prešova v septembri 2021.
Zdroj: TK KBS. Foto: nasZemplin.sk