NasZemplin.sk, 15. júl 2023 – Počas dovolenky v zahraničí je veľký predpoklad, že sa naše telo stretne s novými a neznámymi baktériami. Ľudia s dobrou imunitou zrejme žiadne ťažkosti nepocítia. Ak patríte k tým, ktorí majú odolnosť voči rôznym vírusom a baktériám slabšiu, môžu vás potrápiť hnačky a vracanie. Zisťovali sme, či sa tomu dá predísť.
75 % imunitného systému je v črevách
Imunita, teda odolnosť voči rôznym vírusom, baktériám a patogénom, je vo veľkej miere závislá od stavu nášho tráviaceho traktu. Na cestu do zahraničia by ste preto mali svoju tráviacu sústavu pripraviť. Pomôžu vám s tým probiotiká a prebiotiká z lekárne. „Prospešné črevné mikróby totiž prikážu imunitným bunkám produkovať silné antivírusové proteíny, ktoré v konečnom dôsledku eliminujú vírusové, alebo bakteriálne infekcie. Jednoducho povedané, vďaka takýmto preparátom , si v črevách namnožíme „ dobré“ baktérie, ktoré nás v cudzom prostredí budú chrániť viac a silnejšie,“ vysvetľuje doktorka Dana Jurečková, primárka detského a novorodeneckého oddelenia v Michalovciach.
Probiotiká aj prebiotiká odporúčajú odborníci brať aspoň 5 dní pred plánovanou dovolenkou. Dobré baktérie môžete do tela dostať ak do svojho jedálnička zaradíte jedlo, ktoré ich obsahuje. „ Dobré a telu prospešné baktérie si vieme znásobiť aj napríklad z domácej kvasenej kapusty alebo bielych jogurtov, s čo najkratšou dobou spotreby, či konzumáciou kvasených mliečnych produktov,“pripomína primárka Jurečková.
Antibiotiká „pre istotu“ neberte
Niektorí si pribaľujú do svojich lekárničiek na dovolenky antibiotiká – „pre istotu“. Pediatrička to však neodporúča. „Na dovolenke skutočne môže dôjsť aj k ochoreniu, kde sú potrebné antibiotiká. O aké ochorenie pôjde, a akými patogénmi bude spôsobené, však dopredu nevieme. A preto, ani nevieme dopredu predpísať antibiotiká na istotu. Aké budú potrebné, určí na mieste lekár alebo zdravotníci v nemocniciach v danej destinácii, podľa aktuálnej anamnézy pacienta a výsledkov vyšetrení,“ spresnila primárka Jurečková.