Svet, 30. január 2024 – Poslušne hlásim, že žijem! Ešte minulé Vianoce som premýšľal nad tým, ako, kde a s kým prežijem tieto, v roku pána 2023. Doobeda na Štedrý deň sa túlam záhadnými mayskými pyramídami, premýšľajúc ako sa na Slovensku, práve teraz, každá rodina poberá spievať Tichú noc do kostola. Táto chvíľa patričného sentimentu moje kroky viedla k miestnej farnosti, v ktorej sa má ujal mexický kňaz Jozef.
Spolu so mnou, v úlohe miništranta sme odslúžili tri večerné omše, keďže takú v strede noci miestni nepoznajú, dokonca ani štedrú večeru nemajú. Namiesto toho panujú bujaré oslavy, ohňostroje a obchody sú možno ešte viac otvorené ako obyčajne. Izbička, kde ma ubytovali na starobylej fare, pripomínajúcej zámok, dodala čaro, ako z rozprávky o Popoluške. Takto píše na svojom fb cestovateľ Janko Drinka o svojich ďalších zážitkoch, na ceste okolo sveta.
Hneď po Vianociach sa podaril veľký úspech! Pekačik vyliezol do sedla Paso de Cortéz, pod druhý najvyšší vrch Mexika, aktívnu sopku Popocatepetl. Čím sa doterajší výškový pionierácky rekord posunul do výšky 3700m n.m..
Ostatné štáty strednej Ameriky má dokonale vytrénovali v papierovačkách rôzneho druhu na ich hraniciach. V Guatemale, El Salvádore a Hondurase moje oči videli zatiaľ najťažšie podmienky pre život. Práčku tu majú v priemere dva domy na ulici, tečúca voda zo sprchovej hlavice neexistuje. Musí stačiť kaďa a vedierko s vodou, no napriek tomu si tu ľudia žijú šťastne.
V Nikarague má žmýkali na hranici dlhé 4 hodiny, kvôli napätej politickej situácii s Európskou úniou. Bol som podrobený výsluchu a taktiež aj dôkladne preverili moje sociálne siete, potom všetkom spísali podrobnú zápisnicu, v ktorej uviedli ešte aj sponzorov expedície.
Kostariku pokojne môžem označiť ako krajinu s najkrajšou prírodou v oblasti „Centro America”. Také Slovensko presunuté do trópov, jazero strieda dažďový les, schovaný v horách. Na pobreží sa nachádzajú jedny z najkrajších pláží na svete.
V Paname sa cesta zo severu končí, prerušuje ju Darien Gap. Motorku bolo treba nejakým spôsobom dostať do Južnej Ameriky. Najlacnejšie a najrýchlejšie to je letecký. Za necelé tri dni sa Pionier ocitol na novom kontinente v Južnej Amerike, v Kolumbií.
Jawa 50 z Považia má na konte po Severnej a Strednej Amerike 21500km. Okrem intervalovej údržby sa na severe menilo puzdro piestneho čapu v USA, jeden defekt som schytal v Mexiku. Karburátor si pýta rozdielne nastavenie bohatosti zmesi benzínu a vzduchu, od 1000m n.m. približne každých ďalších 500 výškových metrov.
Informoval: Janko Drinka