Zemplínska šírava, 10. júl 2023 – Voda v Zemplínskej šírave patrí k najčistejším na Slovensku. Tvrdia to vodohospodári. Najnovšie sa v našej druhej najväčšej vodnej nádrži začalo dariť rakom.
Raky v Šírave si všimli potápači z miestneho klubu.“Meter od brehu už sú vo vode pri kameňoch, na nejakých vetvičkách, väčšie aj menšie,“ prezradil Lukáš Juštík zo Zemplínska šírava Diving Clubu.
Lukáš sa vo vodách Šíravy potápa šestnásť rokov. Doteraz si tu nikdy toľko rakov nevšimol. “Posledné tri roky, najprv jeden-dva a teraz sú všade,“ hovorí Lukáš.
Jeho zistenie nám potvrdil aj miestny rybár.“Dnes sme akurát jedeného zachytili na šnúru, tak sme ho vyslobodili a pustili naspäť do vody,“ prezradil jeden z rybárov.
“Neprekvapilo nás to, že sa tu objavili, lebo tá Šírava je čoraz čistejšia a voda je kvalitnejšia“. “ Sa hovorí, že Šírava je špinavá, ale rak v špinavej vode neprežije,”reagujú rekreanti.
Raky sa do Šíravy mohli dostať z jej prítokov. Tie neraz vyschnú, ak je v lete málo vlahy a raky v nich zahynú. V Šírave majú vody dostatok. “Rak je indikátorom čistej vody, pokiaľ je voda veľmi znečistená, tak raky tam nezvyknú byť“, tvrdí Ľubomír Hrinko, strážca CHKO Vihorlat.
Raky musia preskúmať
Aký druh raka sa v Šírave usadil budú ochranári zisťovať. Aj zoológ Martin Danilák, z CHKO Vihorlat, tvrdí, že v špinavej vode by raky nezostali. „Napríklad rak bahenný je síce na čistotu vody menej citlivý a do istej miery sa prispôsobí biologickému znečisteniu, ale vo vode, ktorá ja znečistená chemikáliami, by žiť nemohol,“ mieni zoológ.
Plážam s rekreantmi sa budú podľa zoológa raky vyhýbať. Pokoj a čistú vodu skôr nájdu v zátokách bez kúpajúcich sa ľudí. „Hodnota jedného bahenného, alebo riečneho raka je 200 eur a rak riavový je najvzácnejší a tam je hodnota až 800 eur”, upozorňuje Ľubomír Hrinko.
Povesť Zemplínskej šíravy dlho poškodzuje výskyt karcinogénnych PCB látok. Je to pozostatok chemickej výroby v Strážskom z osemdesiatych rokov. Tie sa nachádzajú hlavne v bahenných sedimentoch na dne nádrže. Pre rybárov tu platí pravidlo „chyť a pusť“. V telách rýb výskumy opakovane PCB látky potvrdili. Vo vode rozpustné nie sú.